Ściana należy do sąsiadującego ze szkołą gospodarstwa, którego właścicielem jest były nauczyciel (co ciekawe jego ojciec w 1945 roku został dyrektorem utworzonej na jego wniosek placówki w Niedźwiedzicach).

Czy ściana nadaje się na mural? – Tego nie jesteśmy pewni, gdyż ściana jest bardzo duża i bardzo stara o chropowatej powierzchni z miejscowymi brakami tynku. Dodatkowo sporą część zajmują drewniane wrota (które od strony szkoły nie są użytkowane przez właściciela). Być może cechy nie ułatwią pracy, ale ściana jest w centralnym miejscu. Bezpośrednio widziana z drogi głównej i dominująca po wejściu na szkolne podwórko. Powinna być reprezentacyjna, dlatego konkurs jest naszą szansą, aby taka się stała. Dbamy o nią na ile pozwalają możliwości. Przed ścianą sadzone są kwiaty, a aby zniwelować braki nasadzono rośliny pnące,  w ubiegłym roku dosadzono rośliny miododajne wabiące motyle i pszczoły. Druga ściana tego budynku (również bezpośrednio widoczna) została zagospodarowana na ostoję wróbla (,,Wróbelkowo).

W otoczeniu ściany najbliżej znajduje się boisko do gry w siatkówkę oraz trawiasta strefa wypoczynku z altanami. W dalszej części podwórka mamy drugie boisko asfaltowe (do tenisa i koszykówki), plac zabaw oraz trawiaste boisko do piłki nożnej.

Ściana ma wymiary 5,5 m x 25 m. Drewniane wrota mają wymiary 4,5 m x 4 m. Jest zwrócona w zachodnim kierunku i dobrze nasłoneczniona. Do prac naprawczych i dekoratorskich wymagane będzie użycie rusztowania.

Niedźwiedzice leżą na terenie Obszaru Krajobrazu Chronionego – Dolina Czarnej Wody, a teren szkoły jest fragmentem ścieżki edukacyjnej ,,Szlakiem bociana” . Zatem temat ochrony gatunkowej jest nam bardzo bliski.