Ściana na której wykonany zostanie mural, znajduje się przy wjeździe do miasta od strony Poznania. Ściana jest dobrze widoczna. W jej pobliżu znajduje się Targowisko Miejskie „Mój Rynek” i jest to miejsce gdzie odbywa się duży ruch mieszkańców. Na targowisku odbywa się jedna z największych imprez naszego miasta – „Żmigrodzkie Dni Smoka”.
W pobliżu ściany znajduje się Pomnik Pamięci – replika pomnika jednego z lwów z Cmentarza Orląt we Lwowie. Monument powstał w Żmigrodzie w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, by upamiętnić mieszkańców Kresów Wschodnich, którzy po II wojnie światowej znaleźli w tym mieście swój nowy dom, a także bohaterów walk o niepodległą Polskę i żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. W związku z tym wszystkie uroczystości o charakterze państwowym odbywają się właśnie w tym miejscu.
Ulica Poznańska przy której znajduje się budynek na którym umieszczony zostanie mural to jedna z głównych ulic naszego miasta, jest na niej duży ruch samochodowy, a także pieszy i rowerowy. W pobliżu znajduje się ścieżka rowerowa.
Projekt muralu nawiązuje do jednego z pomników przyrody, jakim jest dąb szypułkowy w rezerwacie przyrody Olszyny Niezgodzkie. Smok, będący strażnikiem natury, otacza dąb swoimi skrzydłami ochraniając drzewo. Klucz jest symbolem skarbu jakim jest natura, a smok jest jego strażnikiem i opiekunem. W ten sposób połączenie smoka z dębem odzwierciedla ideę ochrony przyrody i jej potęgi, a jednocześnie posiada wizualne nawiązanie do herbu gminy Żmigród.
Ściana będzie wymagała niewielkiego przygotowania, zostanie to zrobione przez właściciela ściany ze środków własnych.
Do przygotowania muralu niezbędne będzie wypożyczenie rusztowania. Wymiary ściany ta większa: wys 7,5m szer 15,5m razem 117 m².
Ściana ta mniejsza:
wys. 4m szer. 6,20m razem 25m²