Jesteśmy Zespołem Szkół Ogólnokształcących, w którym funkcjonuje Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jerzego Kukuczki oraz II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Reja.
Nasza szkoła nieustannie dba o swoich uczniów pod każdym względem. Zapewniamy wszystkim naszym uczniom życzliwą atmosferę i wsparcie. Staramy się, aby nauka była dla każdego przystępna i odbywała się w atrakcyjnych i przyjaznych warunkach. Stąd stale się rozwijamy i ulepszamy zaplecze klasowe naszej szkoły jak i otoczenie wokół niej. Budynek naszej szkoły jest duży, składający się z kilku segmentów. Położony jest na rozległym obszarze. Wokół budynku szkolnego znajdują się m.in. parking, niedawno oddane do użytku boiska, plac zabaw, mini ogród botaniczny „Uczniogród”.
Ściana przeznaczona na mural znajduje się pod oknami sal lekcyjnych, w obszarze edukacyjno – rekreacyjnym naszej szkoły. Skierowana jest na wschód. Ściana ta przez część dnia znajduje się w cieniu, przez część – jest nasłoneczniona, zwłaszcza wiosną i latem.
W jej okolicy znajduje się szkolny ogród „Uczniogród” z licznymi gatunkami roślin leśnych, miododajnych, łąkowych i ozdobnych. To miejsce, w którym odbywają się różnorodne zajęcia zwłaszcza przyrodnicze oraz gdzie uczniowie wraz z nauczycielami mogą odpoczywać. Zarówno obszar ogrodu, jak i jego okolice planujemy rozbudować, tak aby powstała tutaj strefa, w której będzie możliwe prowadzenie większej ilości zajęć przyrodniczych, podczas których uczniowie będą wzbogacać swoją wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, w tym szeroko rozumianej ekologii i ochrony przyrody.
Naprzeciwko ściany przeznaczonej na mural znajduje się plac zabaw. Za nim, w dalszej odległości boiska szkolne oraz bieżnia. Wzdłuż bieżni oraz ogrodu przebiega ogrodzenie szkolne. Równolegle do niego położony jest chodnik oraz ulica, za którą znajduje się osiedle mieszkaniowe. Ściana jest więc widoczna dla przechodzących i przejeżdżających osób.
Planowany mural byłby uzupełnieniem wyżej opisanego obszaru w szkole. Wzbogacałby oraz podkreślał jego charakter. Byłby stałym elementem, cieszącym oko zarówno naszej społeczności szkolnej, jak i z dalszej odległości – społeczności lokalnej.
Teren naszego ogrodu i jego okolice są często miejscem, w którym odbywają się różnorodne akcje i wydarzenia związane z życiem naszej szkoły np.: Dni Otwarte czy Festyn Szkolny. Podczas tych wydarzeń razem z uczniami oraz społecznością lokalną rozwijamy wiedzę i umiejętności przyrodnicze oraz wspólnie odkrywamy piękno przyrody. Propagujemy także działania i postawy dotyczące ochrony środowiska. Zatem podczas tych wydarzeń mural będzie dodatkowym atutem podkreślającym zaangażowanie naszej szkoły w szerzenie wyżej opisanych zagadnień.
Wybrana przez nas ściana ma kształt prostokąta o krótszym boku długości 1,4 m, dłuższym boku długości 24 m. W sumie jej powierzchnia to ok. 34 m2. Struktura ściany jest chropowata, znajdują się w niej nieliczne i małe ubytki, które należałoby uzupełnić przed wykonaniem muralu. W ścianie nie ma okien, stanowi jednolitą powierzchnię. Położona jest pod oknami sal lekcyjnych. Do wykonania muralu nie potrzebowalibyśmy rusztowania, ani podnośnika – górna granica muralu znajduje się na wysokości 2,25 m. Jej właścicielem jest szkoła, zatem pozwolenie na jej pomalowanie wydaje tylko dyrektor szkoły. Szkoła wybudowana została 38 lat temu, nie jest więc zabytkiem i nie potrzebujemy zgody konserwatora zabytków na jej zagospodarowanie.