Otoczenie ściany – ściana znajduje się w odległości około 20 m od chodnika biegnącego wzdłuż ulicy Franciszkańskiej w Łodzi, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Kowalską, w dzielnicy Bałuty. Usytuowana jest od strony zachodniej. W miesiącach letnich większą część dnia ściana jest dobrze nasłoneczniona. Od chodnika oddzielona jest szerokim pasem trawnika. W chwili obecnej przed ścianą nie ma żadnych nasadzeń. Ściana jest dobrze widoczna z ulicy, zarówno dla przechodzących jak i przejeżdżających. Naprzeciwko, po drugiej stronie ulicy, znajdują się parterowe domy mieszkalne a z prawej strony ściany, za uliczką osiedlową, znajduje się 4 – piętrowy blok mieszkalny. Po stronie lewej ściany, mieści się budynek główny szkoły i główne wejście do niej.
Ściana jest gładka, o wymiarach 13 x 6 m, ma kształt prostokątny i jest w stanie dobrym (nie wymaga napraw). Posiada bezpośredni dostęp.
Do stworzenia muralu będzie potrzebne rusztowanie, które szkoła zapewni we własnym zakresie. Sadzonki bluszczu oraz nasiona łąki kwietnej szkoła zapewni także jako wkład własny.