Chcielibyśmy stworzyć ekomural na murze [18 m2, rozmiary 3×6 m], który znajduje się na granicy między posesją naszej szkoły a posesją sąsiada. Liceum mieści się przy głównej, ruchliwej drodze wjazdowej do miasta. Ruch samochodowy jest przez cały dzień bardzo duży, co powoduje zanieczyszczenia powietrza. Muralem pragniemy zwrócić uwagę społeczności naszej szkoły na kwestie ochrony środowiska. Malunek widoczny będzie także dla osób przechodzących obok szkoły, co oznacza, że naszym projektem obejmiemy również mieszkańców miasta.
Przy murze znajduje się metrowy żywopłot, buk pospolity, młoda wierzba mandżurska, stary pień i 2 krzewy lawendy. Planujemy wkomponować mural w to otoczenie oraz dosadzić kilka roślin do kompozycji.
Zaplanowaliśmy na muralu przedstawić zagrożone gatunki jak rzekotkę drzewną. kraskę zwyczajną, błotniaka łąkowego oraz czosnki, sasanki i żyłkowca różowatego w krajobrazie leśnym. Aby ożywić mural zawiesimy budkę lęgową na drzewie oraz wysadzimy sadzonki sasanki ogrodowej i czosnku ozdobnego. Zaprosimy do nas zapylacze, bo w pobliżu kwiatów umieścimy hotel dla owadów. Ważne jest, żeby owady miały dostęp do pokarmu przez cały sezon wegetacji, dlatego dosiejemy kwiaty jednoroczne kwitnące do jesieni jak nagietki, onętki, krwawniki, rozchodniki.
Obraz namalujemy ekologicznymi farbami elewacyjnymi KNOxOUT, które czyszczą powietrze m.in. ze szkodliwych tlenków azotu. Zanim jednak przejdziemy do części głównej zadania (malowanie) zaszpachlujemy rysę na murze i zagruntujemy podłoże.