Osiedle Szczepin położone jest w dzielnicy Stare Miasto, na zachód od Rynku we Wrocławiu. Otoczony rzeką Odrą zachwyca zielenią, która wypełniła niemal każdy skrawek przestrzeni między blokami. Na Szczepinie najwięcej powierzchni zajmują bloki i wieżowce z wielkiej płyty, jednak budynki te są swobodnie rozstawione. Przecinające się ulice i uliczki tworzą czytelny i zorganizowany układ przy jednoczesnym utrzymaniu zielonych „oaz” wśród bloków.
Ściana, którą wybraliśmy na konkurs organizowany przez Fundację BOŚ „Świat Oczami Młodych” to bardzo wyeksponowane miejsce na mapie Szczepina. Znajduje się w centrum dzielnicy przy ulicy Czarnieckiego 15 w ciągu komunikacyjnym na jednej z pięciu głównych ulic na osiedlu (mapa, zdj. nr 1).
Ściana budynku jest bardzo licznie „odwiedzana” przez mieszkańców, a jej atrakcyjność to przede wszystkim bezpośrednia bliskość 4 przedszkoli, 3 szkół podstawowych, Wrocławskiego Centrum Treningowego Spartan, Sądu Rejonowego Wrocław-Fabryczna, Zus-u, Muzeum Współczesnego, Dolmedu-Dolnośląskiego Centrum Medycznego oraz okolicznych sklepów i małych placów zabaw. Ściana sąsiaduje również z budynkiem Poczty Polskiej, dlatego miejsce to jest bardzo dobrą lokalizacją, która tętni życiem.
W pobliżu ściany rosną liczne drzewa: sosna pospolita, dąb, mirabelka, są również klomby z krzewami ozdobnymi takimi jak tawuła wczesna, tawuła japońska czy irga płonąca. Ponadto na drzewach znajdują się 2 budki lęgowe typu A dla małych ptaków (zdj. nr 2,3,4,5).
STAN ŚCIANY
Ściana jest częścią budynku usługowego przy ulicy Czarnieckiego 15 we Wrocławiu.
Stan techniczny ściany jest dobry. Jej struktura jest gładka, wolna od spękań i pleśni.
W ścianie nie ma okien, ani żadnych wystających przeszkód typu antena, bilbord.
Ściana ma wysokość 11,70 m, a szerokość 3,70 m licząc do rury spustowej.
Przed ścianą postawiony jest kosz na śmieci oraz skrzynka pocztowa. Nie będzie to przeszkadzało , gdyż malowanie muralu planowane jest w części powyżej, tak aby nie narażać jej na dewastację.
Przed wykonaniem muralu ściana wymagać będzie jedynie położenia warstwy gruntującej typu unigrunt oraz koloru dla uzyskania lepszego efektu wizualnego muralu. Powyższe działania to troska, aby użyte media malarskie – farby elewacyjne, farby w aerozolu uzyskały dłuższą żywotność.
Mural będzie wkomponowany w niewielką wnękę w ścianie. Nie będzie to w żaden sposób wpływać na jego ekspozycję.
Nie przewidujemy dodatkowych kosztów związanych z ostateczną realizacją, gdyby jednak wynikły jakieś dodatkowe koszty, Spółdzielnia Mieszkaniowa Cichy Kącik zadeklarowała ,że pokryje różnicę w kosztach.
(Zdj. nr 5).